ZSMEiE w Toruniu
Tr±ba BIP
ZSMEiE Stowarzyszenie
Menu historii
   Strona główna
Historia ZSMEiE
   PoczÄ…tki
   Zmiany
   Rozwój
   AfrykaÅ„czycy
   Nota o ruchu sÅ‚użbowym
   Rok 1968 i później
   Do roku 1997
   Internat
   Lata 1997 do 2002
   10 lat przemian
   Åšwiat Rocznic ZSMEiE
   Historia strony WWW
Z listów Absolwentów
   Z listu p. Winiarskiego
PoczÄ…tki

     Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych dziaÅ‚a na toruÅ„skim rynku oÅ›wiatowym od roku 1945. W tym czasie byÅ‚a to szkoÅ‚a, która zyskaÅ‚a dużą renomÄ™ ksztaÅ‚cÄ…c mechaników, elektryków i elektroników. Te lata pozwoliÅ‚y również na stworzenie bardzo dobrej bazy dydaktycznej oraz dobrego zespoÅ‚u pedagogicznego. Absolwentów naszej szkoÅ‚y można odnaleźć wÅ›ród znanych polityków, ludzi nauki, kultury i techniki.
     Pięćdziesioletnie dzieje SzkoÅ‚y zapoczÄ…tkowaÅ‚o PaÅ„stwowe Liceum i Gimnazjum Elektryczne, otwarte mocÄ… dwóch nastÄ™pujÄ…cych zarzÄ…dzeÅ„:
  1. "Zarządzenie Ministra Oświaty z dnia 29 sierpnia 1945 r. (Nr III - 202/45 IV) w sprawie otwarcia Państwowego Gimnazjum Elektrycznego w Toruniu. Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 4 czerwca 1920 r. o tymczasowym ustroju władz szkolnych (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 304), oraz § 33 rozporządzenia z dnia 21 listopada 1933 r. o organizacji szkolnictwa zawodowego (Dz. Urz. Min. W. R. i O. P. Nr 15, poz. 202) zarządzam, co następuje:
       Â§ 1. Otwieram PaÅ„stwowe Gimnazjum Elektryczne w Toruniu.
       Â§ 2. ZarzÄ…dzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 wrzeÅ›nia 1945 r.
    Minister Oświaty
    Cz. Wycech

  2. "Zarządzenie Ministra Oświaty z dnia 30 października 1945 r. (Nr III - 1091/45 N) w sprawie otwarcia Państwowego Liceum Elektrycznego w Toruniu. Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 4 czerwca 1920 r. o tymczasowym ustroju władz szkolnych (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 304) oraz § 33 rozporządzenia Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 21 listopada 1933 r. (Dz. Urz. Min. W. R. i O. P. Nr 15, poz. 202) zarządzam, co następuje:
       Â§ 1. Otwieram PaÅ„stwowe Liceum Elektryczne w Toruniu.
       Â§ 2. ZarzÄ…dzenie wchodzi w życie z dniem 1 wrzeÅ›nia 1945 r.
    Za Ministra Oświaty
    Br. Biedowicz
    Podsekretarz Stanu
     PaÅ„stwowe Liceum i Gimnazjum Elektryczne byÅ‚o szkoÅ‚Ä… zawodowÄ… o dwóch szczeblach ksztaÅ‚cenia. Szczebel niższy - gimnazjalny - ksztaÅ‚ciÅ‚ na podbudowie szkoÅ‚y powszechnej, dawaÅ‚ uprawnienia czeladnicze i tzw. MaÅ‚Ä… maturÄ™; szczebel wyższy - licealny - ksztaÅ‚ciÅ‚ absolwentów gimnazjum, uprawniaÅ‚ do skÅ‚adania egzaminów dojrzaÅ‚oÅ›ci, posÅ‚ugiwania siÄ™ tytuÅ‚em technika i podejmowania studiów na dowolnie wybranej uczelni. Taka dwustopniowość znamionowaÅ‚a po wojnie caÅ‚e polskie szkolnictwo Å›rednie, ogólnoksztaÅ‚cÄ…ce i zawodowe, a gwarantowaÅ‚a, jÄ… obowiÄ…zujÄ…ca jeszcze wówczas ustawa z 11 marca 1932 roku. SzczegółowszÄ… pragmatykÄ™ nowo otwartej SzkoÅ‚y okreÅ›laÅ‚o z kolei wymieniane przez ministra Wycecha i podsekretarza Biedowicza rozporzÄ…dzenie z roku 1933. DzieliÅ‚o ono szkolnictwo zawodowe na trzy typy: zasadniczy, przysposobienia zawodowego i doksztaÅ‚cajÄ…cy oraz na cztery dziaÅ‚y: przemysÅ‚owy, handlowy, rolniczy i gospodarstwa domowego. PaÅ„stwowe Liceum i Gimnazjum Elektryczne w Toruniu byÅ‚o szkoÅ‚Ä… typu zasadniczego i należaÅ‚o do dziaÅ‚u szkół przemysÅ‚owych.
     Otwarcie Å›redniej szkoÅ‚y przemysÅ‚owej, i to o profilu elektrycznym, byÅ‚o w dziejach toruÅ„skiej oÅ›wiaty nie byle jakim wydarzeniem. ToruÅ„ miÄ™dzywojenny miaÅ‚ tylko jednÄ… szkoÅ‚Ä™, Å›redniÄ… z dziaÅ‚u przemysÅ‚owego - Liceum Budowlane - a podstawÄ™ oÅ›wiaty zawodowej miasta stanowiÅ‚y wówczas inne, zwiÄ…zane ze specyfikÄ… rynku pracy szkoÅ‚y, jak: Gimnazjum Kupieckie, Liceum Handlowe, Gimnazjum Krawieckie, SzkoÅ‚a Przysposobienia w Gospodarstwie Domowym. Wymagania dobrze tu prosperujÄ…cego rzemiosÅ‚a speÅ‚niaÅ‚y częściowo cztery szkoÅ‚y zawodowe typu doksztaÅ‚cajÄ…cego. OsobnÄ… kartÄ™ stanowiÅ‚o Å›wietnie rozwiniÄ™te w mieÅ›cie szkolnictwo ogólnoksztaÅ‚cÄ…ce.
     W przybliżonym ksztaÅ‚cie zarysowaÅ‚o siÄ™ szkolnictwo Å›rednie Torunia zaraz po wojnie. Już w pierwszych miesiÄ…cach wznowiÅ‚y swojÄ… dziaÅ‚alność licea i gimnazja ogólnoksztaÅ‚cÄ…ce oraz szkoÅ‚a kupiecka, handlowa, krawiecka, ogrodnicza, budowlana, nie liczÄ…c dwóch zakÅ‚adów ksztaÅ‚cenia nauczycieli, również nawiÄ…zujÄ…cych do przedwojennej przeszÅ‚oÅ›ci. Statystyka z czerwca tego roku mówi o czterech liceach i gimnazjach ogólnoksztaÅ‚cÄ…cych, trzech liceach i trzech gimnazjach zawodowych oraz dwóch szkoÅ‚ach przysposobienia zawodowego. PowstaÅ‚e w dwa miesiÄ…ce później PaÅ„stwowe Liceum i Gimnazjum Elektryczne byÅ‚o prawdopodobnie dziesiÄ…tÄ… szkoÅ‚Ä… zawodowÄ… w mieÅ›cie, jednym z oÅ›miu liceów zawodowych i jednym z trzynastu gimnazjów zawodowych w OkrÄ™gu Szkolnym Pomorskim.
     MiaÅ‚a to być w pierwszych zamierzeniach PaÅ„stwowa Koedukacyjna Åšrednia SzkoÅ‚a Techniczna ze specjalnoÅ›ciÄ… budowlano-mierniczÄ…, mechanicznÄ… (w tym również samochodowÄ…) i elektrycznÄ…. Tak przynajmniej informuje "SÅ‚owo Pomorskie" z dnia 9 marca 1945 roku.Najbliższa przyszÅ‚ość pokazaÅ‚a, jednak że Å‚atwiejszym i realniejszym rozwiÄ…zaniem bÄ™dzie tworzenie osobnych szkół o wymienionych w projekcie profilach.
     Starania o otwarcie szkoÅ‚y elektrycznej podjÄ…Å‚ m. in.., przybyÅ‚y do Torunia z licznÄ… grupÄ… imigrantów wileÅ„skich, Eugeniusz Nieciejowski. ByÅ‚ on specjalistÄ… z zakresu elektrotechniki, absolwentem politechniki petersburskiej i berliÅ„skiej, byÅ‚ również zamiÅ‚owanym, znajÄ…cym siÄ™ na rzeczy dydaktykiem, o czym Å›wiadczy jego późniejsza twórczość podrÄ™cznikowa. Nieciejowski należaÅ‚ przy tym do ludzi energicznych, a stanowcza, peÅ‚na osobistej kultury postawa kwalifikowaÅ‚a go nie tylko do roli zaÅ‚ożyciela, lecz i pierwszego dyrektora SzkoÅ‚y.
     Rok szkolny 1945/46 rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ 3 wrzeÅ›nia, ale Liceum i Gimnazjum Elektryczne nie przystÄ…piÅ‚o jeszcze, podobnie jak kilka innych szkół Å›rednich, do nauczania. Nie pozwoliÅ‚y na to m. in. trudnoÅ›ci lokalowe, o których na poczÄ…tku wrzeÅ›nia tak pisaÅ‚ "Robotnik Pomorski": "Gdzież jednak ma siÄ™ odbywać nauka, jeżeli wszystkie toruÅ„skie szkoÅ‚y Å›rednie posiadajÄ… wÅ‚aÅ›ciwie jeden i to szczupÅ‚y i przestarzaÅ‚y budynek szkolny?" Dopiero 27 wrzeÅ›nia w przydzielonym czasowo gmachu na ulicy Sienkiewicza 29 rozpoczęły siÄ™ egzaminy wstÄ™pne i w poczÄ…tkach października SzkoÅ‚a podjęła normalne zajÄ™cia. NaukÄ™ rozpoczęła jedna klasa wstÄ™pna i jedna pierwsza - licealna. Grono pedagogiczne tworzyÅ‚o dziesiÄ™ciu nauczycieli dochodzÄ…cych i siedmiu nauczycieli etatowych, wÅ›ród nich: Jan BaÅ‚turkiewicz, Barbara Dastych, StanisÅ‚aw Markowski, Eugeniusz Nieciejowski i Alfons StoliÅ„ski. Ten ostatni pozostanie w Szkole przez dwa z górÄ… dziesiÄ™ciolecia, aż do emerytury.
     PoczÄ…tki pracy byÅ‚y bezsprzecznie trudne, a niemiÅ‚ych zmartwieÅ„ przysparzaÅ‚ sam budynek. Lokal przy ul. Sienkiewicza nie wymagaÅ‚, co prawda, specjalnych zewnÄ™trznych prac restauracyjnych, ale przerażaÅ‚ - nie on jeden zresztÄ… - zdewastowanym wnÄ™trzem, wybitymi szybami, brakiem Å‚awek szkolnych i tablic. Absolwenci z tamtych lat wspominajÄ…, jak wÅ‚asnym przemysÅ‚em konstruowali Å‚awki z szuflad sÅ‚użących za podpory i pÅ‚yt drzwiowych, jak siadywali, gdzie popadÅ‚o na sprzÄ™tach sÅ‚użących zupeÅ‚nie innym celom. W ciÄ…gu roku szkolnego sytuacja ulegÅ‚a stopniowej poprawie, i to nie bez pomocy samych uczniów oraz ich rodziców. Nie udawaÅ‚o siÄ™ jednak usunąć innej trudnoÅ›ci - ciasnoty, ponieważ lokal przy ul. Sienkiewicza zajmowaÅ‚o jednoczeÅ›nie Liceum Budowlane, które od roku 1937 byÅ‚o jego wÅ‚aÅ›cicielem. W budynku odbywaÅ‚y siÄ™ również zajÄ™cia warsztatowe, a poddasze zajmowali zamiejscowi uczniowie na sypialnie. Wkrótce zresztÄ… przyjęły ich bursy przy ul. Bydgoskiej i MoczyÅ„skiego.
     W tej trudnej sytuacji dyrektor Nieciejowski podjÄ…Å‚ starania o przydziaÅ‚ innego lokalu i otrzymaÅ‚ miejsce w budynku klasztornym Zgromadzenia OO Redemptorystów. Przeprowadzka miaÅ‚a nastÄ…pić przed rozpoczÄ™ciem nowego roku szkolnego 1946/47. Zamieszczone dnia 7 wrzeÅ›nia tego roku w "Robotniku Pomorskim" ogÅ‚oszenie informuje, że tak siÄ™ jednak nie staÅ‚o. "Dyrekcja PaÅ„stwowego Liceum i Gimnazjum Elektrycznego - czytamy w ogÅ‚oszeniu -powiadamia, że egzaminy piÅ›mienne do I klasy gimnazjum odbÄ™dÄ… siÄ™ w dniu 11 wrzeÅ›nia o godz. 9.00, ustne w dniu 12 wrzeÅ›nia o godz. 9.00. Egzaminy piÅ›mienne do klasy przygotowawczej i do I kl. Liceum odbÄ™dÄ… siÄ™ w dniu 13 wrzeÅ›nia o godz. 9.00. Rok szkolny rozpocznie siÄ™ 16 wrzeÅ›nia. Z uwagi na to, że remont przydzielonego lokalu potrwa dÅ‚użej, zajÄ™cia na razie bÄ™dÄ… siÄ™ odbywaÅ‚y w dawnym lokalu przy ul. Sienkiewicza 29". Absolwenci wspominajÄ…, że wbrew ogÅ‚oszeniu zajÄ™cia przy ul. Sienkiewicza już siÄ™ nie odbyÅ‚y; SzkoÅ‚a rozpoczynaÅ‚a pracÄ™ w nowym lokalu. LiczbÄ™ jej uczniów powiÄ™kszyÅ‚y pierwsze roczniki szczebla gimnazjalnego.
     Klasztor przy ul. Åšw. Józefa zostaÅ‚ zbudowany przed wojnÄ… w latach trzydziestych, w okresie dynamicznego rozwoju architektonicznego Torunia i rozmach ten w peÅ‚ni odzwierciedla. Budowany byÅ‚ z myÅ›lÄ… o prywatnej szkole Å›redniej, którÄ… OO RedemptoryÅ›ci prowadzili tu do 1939 roku. Dlatego też nowo przydzielony lokal dobrze speÅ‚niaÅ‚ funkcjÄ™ budynku szkolnego. MiaÅ‚ wysokie izby lekcyjne, przestronne schody i szerokie korytarze. Ogród i boisko po stronie zachodniej, estetyczny wyglÄ…d zewnÄ™trzny dopeÅ‚niaÅ‚y zalet budynku. Nie bez znaczenia dla wygody procesu lekcyjnego byÅ‚o także oddalenie od miasta, cisza za oknami i czyste powietrze. Za poważny mankament nowego miejsca trzeba natomiast uznać psujÄ…ce siÄ™ w pierwszym roku centralne ogrzewanie.
     W czerwcu 1948 roku opuÅ›cili SzkoÅ‚Ä™ pierwsi maturzyÅ›ci. Zgodnie z okólnikiem Ministerstwa OÅ›wiaty, przewidujÄ…cym m. in. "doskonalenie techniczno-naukowych warunków pracy szkół zawodowych", PaÅ„stwowe Liceum i Gimnazjum Elektryczne otrzymaÅ‚o dość wysokie kredyty na zakup Å›rodków nauczania, głównie dla Warsztatów. Przy Szkole zbudowano kuźniÄ™, zorganizowano stolarniÄ™, otwarto dziaÅ‚ maszyn elektrycznych. PowiÄ™kszyÅ‚ siÄ™ również ksiÄ™gozbiór biblioteki.
     W tym samym 1948 roku pracowaÅ‚o w Szkole 24 nauczycieli etatowych. Wymienimy wÅ›ród nich: StanisÅ‚awa WiÄ™ckowskiego, WÅ‚adysÅ‚awa KoÅ‚odziejskiego, MichaÅ‚a StrzykaÅ‚Ä™, Bernarda Dietricha, Sergiusza BiaÅ‚oszyckiego i, odważnÄ… w swoich posuniÄ™ciach dydaktyczno-programowych, szanowanÄ… i lubianÄ… przez mÅ‚odzież polonistkÄ™, JuliÄ™ CywiÅ„skÄ…. KarierÄ™ zawodowÄ… w Szkole rozpoczynali WÅ‚adysÅ‚aw FijoÅ‚ek, Feliks Borowski, Zygmunt Ezupowicz, BolesÅ‚aw Szmit i Józef Mendyka.

W:2486170     P:2470659
Ogłoszenia | Ważne Wydarzenia | Absolwenci | Rekrutacja | Kontakt | Spis treści
Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu

Telefon: (+48 56) 6544791
e-mail : zsmeie@zsmeie.torun.pl