ZSMEiE w Toruniu
Tr±ba BIP
ZSMEiE Stowarzyszenie
Menu historii
   Strona główna
Historia ZSMEiE
   PoczÄ…tki
   Zmiany
   Rozwój
   AfrykaÅ„czycy
   Nota o ruchu sÅ‚użbowym
   Rok 1968 i później
   Do roku 1997
   Internat
   Lata 1997 do 2002
   10 lat przemian
   Åšwiat Rocznic ZSMEiE
   Historia strony WWW
Z listów Absolwentów
   Z listu p. Winiarskiego
Zmiany

     Rok 1948 zapoczÄ…tkowaÅ‚ poważne zmiany w sytuacji administracyjnej szkolnictwa, zwÅ‚aszcza zawodowego. Najpierw ulegÅ‚a likwidacji dwuszczeblowość szkół Å›rednich, w nastÄ™pnym 1949 roku szkoÅ‚y zawodowe, pozostajÄ…ce dotychczas w kompetencji Ministerstwa OÅ›wiaty, zostaÅ‚y przekazane nowo powstaÅ‚emu Centralnemu UrzÄ™dowi Szkolenia Zawodowego oraz jego agendom - Dyrekcjom OkrÄ™gowym Szkolenia Zawodowego. W roku 1951 nastÄ…piÅ‚a radykalna zmiana ustroju szkolnego. W jej wyniku powstaÅ‚y zasadnicze szkoÅ‚y zawodowe, a miejsce dotychczasowych gimnazjów i liceów zawodowych zajęły, oparte na wzorach radzieckich, technika. Tak, wiÄ™c SzkoÅ‚a przy ul. Åšw. Józefa przybraÅ‚a nowÄ… nazwÄ™: Technikum Elektryczne. W rok później SzkoÅ‚a znalazÅ‚a siÄ™ w gestii Ministerstwa PrzemysÅ‚u Ciężkiego. W roku 1949 ze SzkoÅ‚y odszedÅ‚ dyrektor Eugeniusz Nieciejowski. Jego miejsce zajÄ…Å‚ nauczyciel matematyki, Kazimierz SuwaÅ‚a.
     Na poczÄ…tku lat pięćdziesiÄ…tych powstaÅ‚a w Toruniu techniczna szkoÅ‚a Å›rednia o kierunku mechanicznym, którÄ… kierowaÅ‚ Rudolf Kuper. Technikum Mechaniczne mieÅ›ciÅ‚o siÄ™ najpierw w budynku koszarowym przy ul. JagielloÅ„skiej, nastÄ™pnie w baraku przy ul. WaÅ‚y Gen. Sikorskiego, a w roku szkolnym 1952/53 pracowaÅ‚o już pod jednym dachem z Technikum Elektrycznym przy ul. Åšw. Józefa.Przeprowadzce towarzyszyÅ‚ akt administracyjny, który Å‚Ä…czyÅ‚ obie szkoÅ‚y w jedno Technikum Mechaniczno-Elektryczne. W zwiÄ…zku z nagminnÄ… wówczas w kraju rotacjÄ… dyrektorów szkół opuÅ›ciÅ‚ stanowisko Kazimierz SuwaÅ‚a, a Technikum Mechaniczno-Elektryczne otrzymaÅ‚o zwierzchnika w osobie Witolda Lewandowskiego. W tym samym roku zÅ‚ożyli maturÄ™ ostatni absolwenci dawnego Liceum Elektrycznego.
     W rok później na ul. Åšw. Józefa sprowadzono wyposażenie warsztatów dotychczasowego Technikum Mechanicznego - 17 maszyn razem z mieszczÄ…cym je barakiem. Kierownikiem poÅ‚Ä…czonych warsztatów zostaÅ‚ WÅ‚adysÅ‚aw FioÅ‚ek. W warsztatach powstaÅ‚o biuro techniczne, rozdzielnia prac, kontrola produkcji, dziaÅ‚ obróbki mechanicznej, dziaÅ‚ obróbki rÄ™cznej, spawalnia, kuźnia, stolarnia, dziaÅ‚ elektryczny, magazyn i wypożyczalnia narzÄ™dzi. Stopniowo bogaciÅ‚ siÄ™ park maszynowy.
     I znowu zmiany, tym razem wynikÅ‚e z nasycenia rynku pracy w zawodach elektrycznych. Brak stanowisk dla elektryków spowodowaÅ‚ likwidacjÄ™ kierunku elektrycznego i SzkoÅ‚a w roku 1956/57 przybraÅ‚a kolejnÄ… nazwÄ™: Technikum Mechaniczne. Za tym posuniÄ™ciem postÄ™powaÅ‚y zmiany kadrowe, ponieważ część nauczycieli przedmiotów zawodowych musiaÅ‚a SzkoÅ‚Ä™ opuÅ›cić. Z pozostaÅ‚ych wykrystalizowaÅ‚a siÄ™ nastÄ™pna grupa dÅ‚ugoletnich pracowników, takich jak: Halina Lipkowska - nauczycielka historii, Henryk Katafias - zastÄ™pca kierownika Warsztatów, Feliks Lipkowski - geograf i nauczyciel fizyki, Zofia Dudzik i Elżbieta Mikuć - nauczycielki matematyki i Feliks Stremel - nauczyciel rysunku odrÄ™cznego. W Warsztatach szkolnych pracÄ™ podjÄ™li m. in.: Aleksander Lewandowski i Edward Sochan. Nie można również nie wspomnieć w tym miejscu o bibliotekarce, Kazimierze StarzyÅ„skiej, oraz o ustÄ™pujÄ…cych stażem, lecz dobrze zapisanych w Szkole nauczycielach: CzesÅ‚awie KozÅ‚owskim i, raz już wymienionym, Michale Strzykale - nie żyjÄ…cym od lat , owianym ciÄ…gle legendÄ… nauczycielu PW. Wszyscy wymienieni kwalifikujÄ… siÄ™ do szeregów pierwszej starszej generacji nauczycieli jako faktyczni rówieÅ›nicy tych, o których wspominaliÅ›my już wczeÅ›niej.
     Pierwsza poÅ‚owa lat pięćdziesiÄ…tych staÅ‚a pod znakiem gwaÅ‚townego wzrostu liczby uczniów szkół zawodowych. Zjawisko to nie ominęło również SzkoÅ‚y przy ul. Åšw. Józefa. Na przykÅ‚ad w roku 1951 uczÄ™szczaÅ‚o do niej 1054 uczniów. Z powodu braku izb lekcyjnych nauka odbywaÅ‚a siÄ™ w auli, w szatni i w bibliotece. W dawnej bursie przy ul. MoczyÅ„skiego, od 1951 roku internacie SzkoÅ‚y, mieszkaÅ‚o przeciÄ™tnie 120-140 uczniów, w tym kilkanaÅ›cie dziewczÄ…t, podczas gdy budynek projektowano na 60 użytkowników. Uczniowie mieszkali także częściÄ… w budynku szkolnym, częściÄ… w internatach u sÄ…siadów, a sÅ‚abÄ… raczej pociechÄ™ niesie fakt, że sytuacja taka należaÅ‚a wówczas do nagminnych w kraju. W pierwszej poÅ‚owie lat pięćdziesiÄ…tych budowano niewiele szkół.

W:2486170     P:2470659
Ogłoszenia | Ważne Wydarzenia | Absolwenci | Rekrutacja | Kontakt | Spis treści
Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu

Telefon: (+48 56) 6544791
e-mail : zsmeie@zsmeie.torun.pl