ZSMEiE w Toruniu
Tr±ba BIP
ZSMEiE Stowarzyszenie
Menu historii
   Strona główna
Historia ZSMEiE
   PoczÄ…tki
   Zmiany
   Rozwój
   AfrykaÅ„czycy
   Nota o ruchu sÅ‚użbowym
   Rok 1968 i później
   Do roku 1997
   Internat
   Lata 1997 do 2002
   10 lat przemian
   Åšwiat Rocznic ZSMEiE
   Historia strony WWW
Z listów Absolwentów
   Z listu p. Winiarskiego
Rozwój

     W roku 1956 szkolnictwo zawodowe znalazÅ‚o siÄ™ powtórnie w gestii Ministerstwa OÅ›wiaty, Ministerstwo przedÅ‚użyÅ‚o naukÄ™ w technikach do piÄ™ciu lat, a w dalszej kolejnoÅ›ci otworzyÅ‚o trzyletnie technika na podbudowie zasadniczych szkół zawodowych. Zmianom administracyjnym towarzyszyÅ‚a tym razem akcja podjÄ™ta w celu poprawy zÅ‚ego, jak dotychczas, stanu lokalowego szkolnictwa i stworzenia odpowiednich warunków materialnych do realizacji nowych ustaw i rozporzÄ…dzeÅ„. ByÅ‚a to akcja znana pod hasÅ‚em "TysiÄ…c szkół na tysiÄ…clecie". ToruÅ„skie Technikum Mechaniczne Stanęło zatem przed poważnÄ… szansÄ… inwestycyjnÄ…, a wykorzystaÅ‚ tÄ™ szansÄ™ nowy dyrektor SzkoÅ‚y Feliks Lipkowski.
     W roku 1958 na wysypisku żużla i Å›mieci po przeciwnej stronie ulicy Åšw. Józefa rozpoczÄ™to budowÄ™ nowego pomieszczenia Warsztatów.W roku 1960 stanÄ…Å‚ tam parterowy dÅ‚ugi pawilon, przystosowany do szkolenia 220 uczniów dziennie. W roku 1962 w sÄ…siedztwie pawilonu warsztatowego stanÄ…Å‚ przeznaczony dla 180 mieszkaÅ„ców, internat szkolny, w rok później główny budynek szkoÅ‚y.
     Prace przy głównym budynku miaÅ‚y przebieg dość dramatyczny. ZanosiÅ‚o siÄ™ na to, że budynek nie zostanie oddany w terminie do użytku i że Szkole zagrozi dystrybucja lokalowa ze wszystkimi zwiÄ…zanymi z niÄ… uciążliwoÅ›ciami. Dyrektor Lipkowski byÅ‚ Å›wiadom tego stanu rzeczy i obok staraÅ„ administracyjnych podjÄ…Å‚ skuteczne kroki w samej Szkole. Do pracy przystÄ…pili nauczyciele i uczniowie, którzy przygotowywali teren pod budowÄ™, równali plac przed nowym budynkiem i wykonali wszystkie prace porzÄ…dkowe. WyÅ‚Ä…cznym dzieÅ‚em nauczycieli i uczniów byÅ‚o szkolne boisko.
     Otwarcie nowego obiektu nastÄ…piÅ‚o w terminie, w dniu rozpoczÄ™cia nowego roku szkolnego 1963/64. Uroczystość miaÅ‚a podniosÅ‚y charakter, a uÅ›wietniÅ‚ ja stary zwyczaj wbijania gwoździ w drzewce otrzymanego z tej okazji sztandaru. SzkoÅ‚a nosiÅ‚a już wówczas nowÄ…, choć znanÄ… już wczeÅ›niej nazwÄ™: Technikum Mechaniczno-Elektryczne. Rok wczeÅ›niej bowiem zostaÅ‚ tu reaktywowany kierunek elektryczny. Ponowne otwarcie tego kierunku urzeczywistniaÅ‚o, notabene, uchwaÅ‚Ä™ I Zjazdu Absolwentów; który odbyÅ‚ siÄ™ w czerwcu 1959 roku.
     PowstaÅ‚y przy ul. Åšw. Józefa nowy obiekt byÅ‚ jednym z czterech, jakie szkolnictwo zawodowe Torunia otrzymaÅ‚o w ramach wspomnianej akcji "tysiÄ…c szkół". ZaprezentowaÅ‚ też wszystkie wady tego rodzaju budownictwa: cementowe podÅ‚ogi w korytarzach, za niskie izby lekcyjne i stosunkowo maÅ‚Ä… odporność termicznÄ… na zmiany pogody, zwÅ‚aszcza od strony poÅ‚udniowej. MiaÅ‚ jednak wiele zalet, a przede wszystkim tÄ™, że byÅ‚ wÅ‚asny i dość wygodny jak na 624 uczniów, którzy witali wówczas nowy rok szkolny. W nowym budynku można byÅ‚o wreszcie zainstalować pracownie przedmiotowe, ze znanym Gabinetem Kopernikowskim wÅ‚Ä…cznie. Ale to już dalsze dzieje.
     Ponowne otwarcie kierunku elektrycznego wiÄ…zaÅ‚o siÄ™ z koniecznoÅ›ciÄ… dalszych prac budowlanych w Warsztatach.Obok istniejÄ…cego już pawilonu wyrosÅ‚o równolegÅ‚e, również parterowe skrzydÅ‚o, w którym znalazÅ‚y pomieszczenie cztery pracownie elektryczne - wÅ›ród nich pieczoÅ‚owicie urzÄ…dzone pracownie Benedykta DeptuÅ‚y i Kazimierza Szymanka - oraz magazyny. Same Warsztaty przechodziÅ‚y wówczas peÅ‚nÄ… parÄ… w rytm asortymentowej produkcji, część wyrobów wysyÅ‚aÅ‚y za granicÄ™ i tak pomnażaÅ‚y swój majÄ…tek. W warsztatach ksztaÅ‚ciÅ‚a siÄ™ również mÅ‚odzież szkół z sÄ…siedztwa: Technikum Samochodowego, MÅ‚ynarskiego, Cukrowniczego, Chemicznego i Zasadniczej SzkoÅ‚y Chemicznej.
     Tej inwestycji należy siÄ™ szczególna uwaga. StanowiÅ‚a ona bowiem uzupeÅ‚nienie dążeÅ„ rozwojowych SzkoÅ‚y i Å›wiadectwo jej prężnoÅ›ci. Kryta pÅ‚ywalnia, popularny "basen", symbolizowaÅ‚a także znamiennÄ… dla SzkoÅ‚y dbaÅ‚ość o rozwój fizyczny uczniów, wreszcie nie pozbawionÄ… fantazji energiÄ™ jej Dyrektora.
     Pod kÄ…pielisko wybrano jedyne jeszcze wolne miejsce - "WiesioÅ‚kÄ™". ByÅ‚o to dość spore piaszczyste wzniesienie, które zostaÅ‚o zniwelowane i zamienione w podÅ‚oże pod asfaltowÄ… nawierzchniÄ™ ul. Åšw. Józefa. NastÄ…piÅ‚y dalsze prace. Ponieważ inwestycja nie leżaÅ‚a w interesie wykonawcy - PrzedsiÄ™biorstwa Budownictwa Ogólnego - a wkomponowana zostaÅ‚a w tok innych prac na zasadzie trochÄ™ koniecznego zÅ‚a, ponieważ byÅ‚a dość nietypowa, budowa trwaÅ‚a aż cztery lata. TrwaÅ‚aby pewnie dÅ‚użej, gdyby nie wypróbowana już wczeÅ›niej pomoc mÅ‚odzieży, która wykonaÅ‚a wszystkie prace porzÄ…dkowe, instalacyjne i część zwiÄ…zanych z transportem. Trzeba bezstronnie przyznać, że rzadko widuje siÄ™ prace typu spoÅ‚ecznych, tak celowe i efektowne.
     Kryte kÄ…pielisko przy Technikum Mechaniczno-Elektrycznym zostaÅ‚o otwarte 30 kwietnia 1968 roku. OdbyÅ‚y siÄ™ wówczas inauguracyjne zawody pÅ‚ywackie, a potem pierwsza amatorska kÄ…piel.
     Budynek pÅ‚ywalni zamknÄ…Å‚ obejÅ›cie SzkoÅ‚y od strony poÅ‚udniowej i wyznaczyÅ‚ ostatecznie jego charakterystyczny prostokÄ…tny ukÅ‚ad. WewnÄ…trz prostokÄ…ta i po jego stronach zewnÄ™trznych wyrastaÅ‚y ozdobne krzewy i drzewa, jaÅ‚owÄ… jeszcze niedawno ziemiÄ™ pokrywaÅ‚y trawniki. Praca przy porzÄ…dkowaniu i zdobieniu terenu trwaÅ‚a zresztÄ… przez caÅ‚y czas budowy. ZieleÅ„ we wszystkich postaciach byÅ‚a bowiem jeszcze jednÄ… pasjÄ… dyrektora Lipkowskiego, zamiÅ‚owaniem, które stawaÅ‚o siÄ™ udziaÅ‚em znacznej części mÅ‚odzieży.

W:2486170     P:2470659
Ogłoszenia | Ważne Wydarzenia | Absolwenci | Rekrutacja | Kontakt | Spis treści
Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu

Telefon: (+48 56) 6544791
e-mail : zsmeie@zsmeie.torun.pl