ZSMEiE w Toruniu
Tr±ba BIP
ZSMEiE Stowarzyszenie
Menu historii
   Strona główna
Historia ZSMEiE
   PoczÄ…tki
   Zmiany
   Rozwój
   AfrykaÅ„czycy
   Nota o ruchu sÅ‚użbowym
   Rok 1968 i później
   Do roku 1997
   Internat
   Lata 1997 do 2002
   10 lat przemian
   Åšwiat Rocznic ZSMEiE
   Historia strony WWW
Z listów Absolwentów
   Z listu p. Winiarskiego
Świat Rocznic Zespołu Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu

     ObchodzÄ…c 60-cio lecie powstania nie zdawaliÅ›my sobie sprawy z tego, że dogoni nas nastÄ™pna rocznica już po trzech latach. We wrzeÅ›niu 2008 roku minie 45 lat od momentu, kiedy nasza SzkoÅ‚a - wtedy Technikum Mechaniczno Elektryczne, przeprowadziÅ‚a siÄ™ do nowego gmachu, w którym mieÅ›ci siÄ™ do dzisiaj. Jest to duży kawaÅ‚ historii SzkoÅ‚y, bo aż 3/4 caÅ‚ych dziejów, a przy tym jest to okres dynamicznego jej rozwoju, przeksztaÅ‚ceÅ„ i przemian.
     W momencie przeniesienia do nowego gmachu, a byÅ‚ to rok 1963 SzkoÅ‚a nosiÅ‚a nazwÄ™ Technikum Mechaniczno Elektryczne, a jej dyrektorem byÅ‚ mgr Feliks Lipkowski. Rok szkolny 1963/1964 rozpoczynaÅ‚o w nowym miejscu 624 uczniów, którzy miÄ™li do swojej dyspozycji budynek szkolny, wczeÅ›niej wybudowane warsztaty szkolne (w 1960 roku), oraz oddany rok wczeÅ›niej (w 1962 roku) internat przeznaczony dla 180 mieszkaÅ„ców. Ale to nie byÅ‚ koniec boomu budowlanego, 30 kwietnia 1968 roku oddano do użytku kryty basen. ByÅ‚ to pierwszy taki basen w Toruniu.

dyr. Feliks Lipkowski

dyr. Władysław Pieńkowski

dyr. Andrzej Skrzypczyk
     Przytoczone tutaj daty i fakty upoważniajÄ… mnie do stwierdzenia, iż to dyrektor Feliks Lipkowski byÅ‚ tÄ… osobÄ…, która swÄ… dynamicznÄ… pracÄ… pokierowaÅ‚a budowÄ… wszystkich obiektów szkolnych. Na lata jego kierowania SzkoÅ‚Ä… przypadÅ‚y też zasadnicze zmiany, które doprowadziÅ‚y do powstania Technikum Mechaniczno Elektrycznego. Kiedy w 1975 roku przekazywaÅ‚ obowiÄ…zki swemu nastÄ™pny, panu mgr. inż. WÅ‚adysÅ‚awowi PieÅ„kowskiemu szkoÅ‚a miaÅ‚a dobrÄ… renomÄ™ w Å›rodowisku oÅ›wiaty toruÅ„skiej. Jednak 1975 rok to też zmiana nazwy na Zespół Szkół Mechanicznych i Elektrycznych. W skÅ‚ad tego zespoÅ‚u wchodziÅ‚y:
  • Technikum Elektryczne - 5 letnie,
  • Technikum Mechaniczne - 5 letnie,
  • Technikum Elektryczne na podbudowie ZSZ - 3 letnie,
  • Technikum Mechaniczne na podbudowie ZSZ - 3 letnie,
  • Policealne Studium Elektroniczne,
  • Zasadnicza SzkoÅ‚a Zawodowa o kierunkach Mechanicznym i Elektrycznym.
Dyrektor Pieńkowski podjął trud dalszej rozbudowy warsztatów i w 1983 roku powstał trzeci równoległy pawilon warsztatowy. We wrześniu 1988 roku dyrektor Pieńkowski podpisał umowę o współpracy zagranicznej ze szkołą politechniczną w Nowosybirsku. Delegacja naszej szkoły przebywała w tym czasie (wrzesień 1988 roku) w Nowosybirsku.
     Åšwiat rocznic to również zjazdy absolwentów szkoÅ‚y. Pierwszy odbyÅ‚ siÄ™ w czerwcu 1959 roku, drugi także w czerwcu, ale 1970 roku (25 lecie SzkoÅ‚y) a trzeci we wrzeÅ›niu 1985 roku (40 lecie SzkoÅ‚y).
     Ten wÅ‚aÅ›nie trzeci zjazd byÅ‚ symboliczny, ponieważ SzkoÅ‚a otrzymaÅ‚a imiÄ™ Gen. Prof. Sylwestra Kaliskiego - wybitnego fizyka i rektora Wojskowej Akademii Technicznej.

Maria Macina-Kmiecikowska

Anna Kozłowska

Antoni Bajbak
     W 1992 roku po 18 latach odszedÅ‚ na emeryturÄ™ dyrektor WÅ‚adysÅ‚aw PieÅ„kowski. SzkoÅ‚a zaczęła siÄ™ przeksztaÅ‚cać jakoÅ›ciowo pod nowym kierownictwem piszÄ…cego te sÅ‚owa, który od tego czasu (01-09-1992 roku) jest dyrektorem wybieranym w konkursie na 5 letniÄ… kadencjÄ™. W rok później, bo od 1993 roku rozpoczęło w naszej Szkole funkcjonowanie Liceum Techniczne o trzech profilach:
  • Mechaniczno - Technologicznym,
  • Elektryczno - Energetycznym,
  • Elektronicznym.
     Również w tym roku braliÅ›my udziaÅ‚, jako jedna z 60 szkół w Polsce w programie, MOVE, który przewidywaÅ‚ modernizacjÄ™ szkolnictwa w Polsce. Od tego roku rozpoczęła siÄ™ też wymiana zagraniczna z wieloma krajami. Jako pierwsza byÅ‚a szkoÅ‚a BBS2 w Getyndze, a w 2 lata później doÅ‚Ä…czyÅ‚a SBBS w Heiligenstadt.
     W tym samym roku goÅ›ciliÅ›my mÅ‚odzież z Petersburga w Rosji oraz Solecznik na Litwie, a w rok później z Charkowa na Ukrainie.
     No i nadeszÅ‚o półwiecze, czyli 50 lecie SzkoÅ‚y w czerwcu 1990 roku; jedna z ważniejszych rocznic obchodzona bardzo uroczyÅ›cie. Dwa lata później, w czerwcu 1997 roku nasz uczeÅ„ JarosÅ‚aw Sadowski zajÄ…Å‚ pierwsze miejsce w Polsce w konkursie Naczelnej Organizacji Technicznej i Ministerstwa Edukacji na najlepszÄ… pracÄ™ dyplomowÄ… i otrzymaÅ‚ tytuÅ‚ Technik Roku 1997. A 10 lat temu w 1998 roku SzkoÅ‚a otrzymaÅ‚a nowy sztandar ufundowany przez rodziców i absolwentów. Na czele fundatorów staÅ‚ pan Antoni Bajbak - przewodniczÄ…cy Komitetu Rodzicielskiego i jednoczeÅ›nie absolwent SzkoÅ‚y. Rok wczeÅ›niej SzkoÅ‚a przeksztaÅ‚ciÅ‚a swoje warsztaty w Centrum KsztaÅ‚cenia Praktycznego, na którego czele stanÄ…Å‚ wyÅ‚oniony w konkursie dyrektor - pan Ewaryst LasiÅ„ski.
     Nowy rok szkolny 1997 rozpoczynaliÅ›my jako szkoÅ‚a samorzÄ…dowa podporzÄ…dkowana gminie ToruÅ„. Bardzo ważnym wydarzeniem byÅ‚o przeprowadzenie w naszej Szkole w 2001 roku XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej. W tym samym roku nasi uczniowie: PrzemysÅ‚aw Ernest, Piotr Gientkowski i Grzegorz Górecki otrzymali za swojÄ… pracÄ™ dyplomowÄ… pod tytuÅ‚em "Robot" pierwsze miejsce w Polsce i tytuÅ‚ Technika Roku 2001.
     Rok szkolny 2001/2002 byÅ‚ rokiem przeÅ‚omu. Po raz ostatni byliÅ›my szkoÅ‚Ä… ponadpodstawowÄ…. Nie byÅ‚o też naboru do klas pierwszych. NastÄ…piÅ‚y gwaÅ‚towne zmiany w sposobie reformowania edukacji:
  • Dwie matury (stara i nowa),
  • Powrót techników do struktur edukacyjnych.
Od 2002 roku Szkoła współpracowała w ramach programu Socrates Commenius ze szkołami w Szwecji, Słowacji, Niemczech a potem w Rumunii i Turcji. Drugi program, w który weszliśmy był programem Linking Up a potem Leonardo da Vinci, w ramach którego współpracowaliśmy z Norwegią, Szwecją i Słowacją.
     Od roku 2003 SzkoÅ‚a przyznaje statuetki "ZasÅ‚użony dla ZSMEiE".
     15 października 2004 roku odbyÅ‚a siÄ™ w UrzÄ™dzie MarszaÅ‚kowskim uroczystość 10 lecia konkursu na najlepsze prace dyplomowe Technik Roku. ZostaliÅ›my uznani za najlepszÄ… szkoÅ‚Ä™ technicznÄ… województwa kujawsko - pomorskiego, a koleżanka Anna KozÅ‚owska za najlepszego nauczyciela przedmiotów zawodowych. Od 2004 roku współpracujemy ze szkoÅ‚Ä… zawodowÄ… w Regensburgu oraz z zakÅ‚adami Siemens w tymże mieÅ›cie. Rok 2005 byÅ‚ ostatnim rokiem istnienia technikum 5 letniego - zamknÄ…Å‚ siÄ™ pewien etap w historii SzkoÅ‚y. W tymże roku w czerwcu obchodziliÅ›my okrÄ…gÅ‚Ä… 60tÄ… rocznicÄ™ istnienia naszej szkoÅ‚y oraz po raz trzeci uczeÅ„ naszej szkoÅ‚y Filip Marszelewski otrzymaÅ‚ tytuÅ‚ Technika roku 2005 (zajÄ…Å‚ pierwsze miejsce w Polsce na najlepszÄ… pracÄ™ dyplomowÄ…). Rok 2007 to sukces koleżanki Marii Maciny Kmiecikowskiej, która zostaÅ‚a jednym z laureat ów ogólnopolskiego konkursu na najlepszego nauczyciela. SzkoÅ‚a otrzymaÅ‚a dziÄ™ki niej tytuÅ‚ "SzkoÅ‚y z KlasÄ…".
     Jak widać minione 45 lat to dość bogaty okres historii SzkoÅ‚y i jej ewidentnych sukcesów.



mgr Andrzej Skrzypczyk
Dyrektor ZSMEiE od 1992 roku


W:2486170     P:2470659
Ogłoszenia | Ważne Wydarzenia | Absolwenci | Rekrutacja | Kontakt | Spis treści
Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu

Telefon: (+48 56) 6544791
e-mail : zsmeie@zsmeie.torun.pl