ZSMEiE w Toruniu
Tr±ba BIP
ZSMEiE Stowarzyszenie
Menu historii
   Strona główna
Historia ZSMEiE
   PoczÄ…tki
   Zmiany
   Rozwój
   AfrykaÅ„czycy
   Nota o ruchu sÅ‚użbowym
   Rok 1968 i później
   Do roku 1997
   Internat
   Lata 1997 do 2002
   10 lat przemian
   Åšwiat Rocznic ZSMEiE
   Historia strony WWW
Z listów Absolwentów
   Z listu p. Winiarskiego
Teraźniejszość (do roku 1997)

     SzkoÅ‚a tradycyjnie cieszy siÄ™ dużą popularnoÅ›ciÄ… co pozwala zakwalifikować do niej uczniów o dużych możliwoÅ›ciach intelektualnych. Jest to wynik posiadania dobrej kadry nauczycielskiej oraz dobrego, jak na obecne warunki wyposażenia szkoÅ‚y.
     Atutem szkoÅ‚y byÅ‚ zawsze szeroki wachlarz nauczanych specjalnoÅ›ci wsparty wysokim poziomem nauczania. DziÄ™ki temu ZSMEiE jako jedna z pierwszych szkół w Polsce otrzymaÅ‚a prawo doksztaÅ‚cenia wg zreformowanego programu szkolnictwa zawodowego - w liceum technicznym.
     Od 1993 r. SzkoÅ‚a bierze udziaÅ‚ w programie MOVE. Jest to jeden z programów PHARE - pomocy ekonomicznej dla Polski i WÄ™gier. Program MOVE przewidywaÅ‚ modernizacje trzech z piÄ™ciu przedmiotów ogólnoksztaÅ‚cÄ…cych. Dla nas byÅ‚y to: informatyka, fizyka, przedsiÄ™biorczość. ByliÅ›my jednÄ… z 60 szkół w Polsce, które przystÄ…piÅ‚y do realizacji tego programu. W ramach tego programu otrzymaliÅ›my doskonaÅ‚e wyposażenie techniczno-dydaktyczne do gabinetów fizyki oraz przedsiÄ™biorczoÅ›ci, jak również caÅ‚a pracowniÄ™ informatycznÄ….
     W 1993 r. nawiÄ…zano też współpracÄ™ ze szkoÅ‚a technicznÄ… BBS II w Getyndze - jest to wymiana naukowa, której celem jest wymiana doÅ›wiadczeÅ„ w programowaniu obrabiarek sterowanych numerycznie (CAD).
     W tym roku goÅ›ciliÅ›my cztery panie nauczycielki z Petersburga. ByÅ‚a to wizyta nauczycieli polskiego pochodzenia i miaÅ‚a na celu przybliżenie Polski naszym rodaczkom.
     NastÄ™pny rok szkolny 1994/95 byÅ‚ rokiem jubileuszu szkoÅ‚y. SzkoÅ‚a skoÅ„czyÅ‚ swój 50-ty rok istnienia. Główne uroczystoÅ›ci odbyÅ‚y siÄ™ w dniu 2 czerwca 1995 r. Rozpoczęły siÄ™ mszÄ… Å›wiÄ™tÄ… w koÅ›ciele Åšw. Józefa. Celebrze przewodniczyÅ‚ biskup toruÅ„ski ks. Andrzej Suski, a współcelebrowali księża absolwenci szkoÅ‚y. Po mszy wszyscy uczestnicy spotkali siÄ™ w auli UMK na uroczystoÅ›ciach oficjalnych. Przybyli na niÄ… m.in.:
  • pani Joanna Szpakowska - dyrektor departamentu ksztaÅ‚cenia zawodowego MEN;
  • ks. Andrzej Suski - biskup toruÅ„ski;
  • pan Bogdan Major - PrzewodniczÄ…cy Rady Miejskiej - absolwent;
  • pan MichaÅ‚ Wojtczak - przewodniczÄ…cy rady regionu NSZZ Solidarność - absolwent;
  • delegacja ze szkoÅ‚y w Getyndze z dyrektorem Hellegeistem na czele;
  • oraz wiele innych znanych osobistoÅ›ci;
Po południu została odsłonięta tablica upamiętniająca 50-lecie istnienia szkoły. Finałem uroczystości był wspaniały bal, który trwał aż do białego rana. Było na nim wiele wspomnień, tych rzeczywistych i tych sentymentalnych, ubarwionych.
     Zespół Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu jako jedna z pierwszych szkół w Polsce rozpoczęła od 1wrzeÅ›nia 1995 roku ksztaÅ‚cenie w Liceum Technicznym wg zreformowanego programu szkolnictwa zawodowego.
     W tym roku rozpoczęła także współprace z jeszcze jedna zagranicznÄ… szkoÅ‚Ä… SBBS w Heiligenstat, z którÄ… to wymieniamy doÅ›wiadczenia na pÅ‚aszczyźnie "niekonwencjonalnych źródeÅ‚ energii" - technika solarna, energetyka wiatrowa, biogaz. Również w tym roku goÅ›ciÅ‚a mÅ‚odzież i nauczycieli - poloni z Petersburga.
     Najważniejszym wydarzeniem w życiu szkoÅ‚y w 1996 r. byÅ‚o powoÅ‚anie z dniem 1 października na bazie warsztatów szkolnych Centrum KsztaÅ‚cenia Praktycznego. Jego kierownikiem zostaÅ‚ Ewaryst LasiÅ„ski. MiesiÄ…c później powstaÅ‚o w naszej szkole pierwsze w województwie KoÅ‚o Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców - którego prezesem zostaÅ‚ mgr Ryszard Paradowski. W tym samym roku delegacja naszej szkoÅ‚y byÅ‚a w Wilnie i Solecznikach na Litwie, nawiÄ…zujÄ…c kontakt ze szkoÅ‚a polskÄ….
     W czerwcu 1997 roku nasz uczeÅ„ JarosÅ‚aw Sadowski, którego praca zostaÅ‚a wysÅ‚ana na konkurs NOT do Warszawy, zajÄ…Å‚ pierwsze miejsce w Polsce i otrzymaÅ‚ nagrodÄ™ NOT i wstÄ™p na wszystkie wyższe uczelnie techniczne. OtrzymaÅ‚ również nagrodÄ™ Prezydenta Miasta Torunia.
     Rok 1998 to rozpoczÄ™cie współpracy z Gimnazjum Klasycznym w Charkowie na Ukrainie. W tym gimnazjum jÄ™zykiem wykÅ‚adowym (jednym z trzech) jest jÄ™zyk Polski. Czerwiec tego roku to wrÄ™czenie szkole nowego Sztandaru ufundowanego przez rodziców i absolwentów szkoÅ‚y. PoÅ›wiÄ™cenia Sztandaru dokonaÅ‚ ks. kanonik Leon Ulatowski - najstarszy absolwent szkoÅ‚y bÄ™dÄ…cy ksiÄ™dzem.
     W roku 1999 w szkole odbyÅ‚a siÄ™ ogólnopolska olimpiada geograficzna. ZSMEiE byÅ‚a jednym ze współorganizatorów MiÄ™dzynarodowego Forum MÅ‚odych Wolontariuszy. SzkoÅ‚a wzbogaciÅ‚a siÄ™ o wÅ‚asny serwer internetowy poÅ‚Ä…czony Å›wiatÅ‚owodem z UMK. Mgr Tadeusz Kubiak - nauczyciel fizyki rozpoczÄ…Å‚ udziaÅ‚ w programie Socrates Commenius. W tym roku szkolnym uczniowie Zbigniew BÅ‚aszkiewicz i Daniel JÄ™drzejczyk zotali lureatami Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, również w tym roku powierzono naszej szkole organizacje jubileuszowej 25 Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej. Nauczyciele szkoÅ‚y mgr Tadeusz Kubiak, dr Maciej Zawadzki i mgr inż. MieczysÅ‚aw Matysiak zostali twórcami programu edukacyjnego dotyczÄ…cego oszczÄ™dnoÅ›ci energii. SzkoÅ‚a staÅ‚a siÄ™ czÅ‚onkiem Agencji Poszanowania Energii. Pod naukowym protektoratem tejże agencji nauczyciele naszej szkoÅ‚y stworzyli program edukacyjny skierowany do dzieci i mÅ‚odzieży majÄ…cy na celu wychowanie nowego pokolenia oszczÄ™dzajÄ…cego energiÄ™. ZajÄ™cia z tego programu prowadzone byÅ‚y w szkoÅ‚ach podstawowych.
     W chwili obecnej do szkoÅ‚y uczÄ™szcza 1225 uczniów oraz 120 sÅ‚uchaczy policealnego studium informatycznego. SzkoÅ‚a zatrudnia 88 nauczycieli o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Zapewnia ksztaÅ‚cenie i pobyt uczniom caÅ‚ego regionu. W wyniku egzaminów wstÄ™pnych do naszej szkoÅ‚y dostaje siÄ™ mÅ‚odzież o dużych możliwoÅ›ciach intelektualnych i pasji uczenia siÄ™. Pedagodzy nasi majÄ… doÅ›wiadczenie w prowadzaniu nowych programów i nowoczesnych metod nauczania. Mimo obecnego kryzysu szkolnictwa technicznego, szkoÅ‚a cieszy siÄ™ tradycyjnie niesÅ‚abnÄ…cym powodzeniem.
     Oprócz sal i pracowni dydaktycznych (m.in. elektrycznej, elektronicznej, komputerowych) szkoÅ‚a dysponuje m.in.:
  • basenem, salÄ… gimnastycznÄ…, siÅ‚owniÄ… i zespoÅ‚em boisk do gier sportowych,
  • bibliotekÄ… i czytelniÄ…,
  • dwiema sieciami radiowÄ™zÅ‚owymi (szkoÅ‚a, internat)
  • gabinetem lekarskim i dentystycznym.
     SzkoÅ‚a posiada warsztaty, internat i wÅ‚asny oÅ›rodek wczasowy. Jako jedyna szkoÅ‚a w caÅ‚ym regionie ZSMEiE powoÅ‚aÅ‚a Klub Promocji Absolwenta, który czynnie wspiera uczniów w poszukiwaniu pracy. SÅ‚uży temu także program Liceum Technicznego zapewniajÄ…cy absolwentom lepszÄ… pozycjÄ™ na rynku pracy, dajÄ…c umiejÄ™tnoÅ›ci zaÅ‚ożenia i prowadzenia wÅ‚asnej firmy.
     CechÄ… charakterystycznÄ… szkoÅ‚y jest zaawansowana komputeryzacja oparta na sprzÄ™cie wysokiej klasy. Przejawia siÄ™ to nie tylko w stworzeniu kierunku nauczania - informatyki, ale i w nauczaniu informatyki uczniów innych specjalnoÅ›ci oraz zastosowania komputerów jako pomocy dydaktycznych.
     Stworzono podstawy do budowy sieci komputerowej, majÄ…cej objąć dziaÅ‚aniem wszystkie obiekty szkolne (szkoÅ‚a, internat, warsztaty, pracownie, biblioteka), a w przyszÅ‚oÅ›ci zintegrowanej z innymi sieciami.
     Absolwenci ZSMEiE z powodzeniem zdajÄ… egzaminy na wyższe uczelnie na równo z kolegami z liceów, a niektórzy uczniowie sÄ… laureatami konkursów i olimpiad przedmiotowych.

W:2486170     P:2470659
Ogłoszenia | Ważne Wydarzenia | Absolwenci | Rekrutacja | Kontakt | Spis treści
Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu

Telefon: (+48 56) 6544791
e-mail : zsmeie@zsmeie.torun.pl